Spotkanie autorskie w I LO w Kielcach

W dniu 17 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie autorskie w I LO w Kielcach. Liceum w tym roku obchodzi trzystuletnią rocznicę powstania. Uczyło się tam wielu wybitnych Polaków, w tym Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Gustaw Herling-Grudziński. Podczas spotkania podsumowano konkurs czytelniczy - "Opowieści o Vodimorze". Laureatki otrzymały cenne nagrody.

Recenzje uczniów


Opowieść o Vodimorze to pełen zwrotów akcji cykl książek Macieja Sobczaka. Autor zabiera nas nie tylko do świata pełnego niezwykłych stworzeń, ale także ukazuje walkę bohaterów z własnymi słabościami.

Tytułowy bohater wyrusza w pełną przygód podróż, by odnaleźć swojego opiekuna. Po drodze zdobywa przyjaźnie, poznaje swoje możliwości, przeznaczenie oraz odkrywa rodzinne sekrety. Bohater zostaje uwikłany nie tylko w tajemnice skrywane przez lata, ale również w wiele konfliktów. Na drodze do celu musi zmagać się z szeregiem przeciwności losu, by ostatecznie dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Mężczyzna staje się mistrzem sztuk walki z silnym kompasem moralnym oraz grupą przyjaciół, którzy gotowi są pójść pod jego dowództwem do bitwy, pomimo niewielkich szans na wygraną, ufają mu bezgranicznie. Każda z drugoplanowych postaci, ma unikatowy charakter, własną historię do opowiedzenia oraz znacznie wpływa na rozwój akcji. Świetnie napisane sceny bitewne, czy działań wojennych nadają opowieści dynamiki. W książkach opisywane są także często codzienne czynności, które nie wnoszą nic szczególnie ważnego do fabuły, powodują, że dialogi stają się mniej realistyczne, sztuczne. Posiadają też wiele ciekawych wątków pobocznych, które moim zdaniem mają wielki potencjał i powinny być rozbudowane, między innymi sam proces budowy relacji między bohaterami. Pomimo, iż postacie deklarują swoją przyjaźń i lojalność, czytając książki, nie można wyczuć prawdziwej bliskości między nimi, brakuje emocji, a główny bohater jest za bardzo wyidealizowany, wszechwiedzący oraz sprawia wrażenie zimnego. Nie sprawia to jednak, że historia jest mniej wciągająca, a same książki bardzo przyjemnie się czyta. Autor przedstawia w swoim dziele wiele różnych kultur, które są niebanalne, dodają urozmaicenia oraz nadają powieści magicznego klimatu. Cały cykl książek to oryginalna wizja świata, która tylko czeka aby ją odkryć.

Polecam ten cykl książek, każdemu fanowi powieści fantasy, który szuka czegoś nowego, niepowtarzalnego.

Amelia Szymańska (klasa 4c)


Seria książek ,,Opowieść o Vodimorze z trzy-częściowej sagi ,,Początek M. Sobczaka opowiada o losach głównego bohatera Vodimorea, przenosząc czytelników w fascynującą podróż po magicznej krainie. Seria ta nie skupia się tylko na losach Vodimorea, ale łączy historie przyjaźni, motywy miłości i pojedynków oraz motywy moralne, etyczne i polityczne, co sprawia, że seria staje się nie tylko ciekawą opowieścią, ale także refleksją nad ludzkimi wartościami i wyborami. Autor tworzy wielowymiarowy świat pełen magii, przygód i niezwykłych postaci, umiejętnie buduje go na przestrzeni kolejnych tomów, rozwijając fabułę i rozbudowując istniejące postaci. Z każdym rozdziałem dowiadujemy się czegoś nowego, co utrzymuje zainteresowanie czytelnika. Bohaterowie ewoluują wraz z fabułą, co sprawia, że czytelnik może śledzić ich rozwój. Z biegiem akcji główny bohater nie tylko poznaje nowych przyjaciół, ale też siebie, z prostego chłopa staje się mistrzem sztuk walki oraz odkrywa w sobie umiejętności nadprzyrodzone. Jednym z mocnych punktów jest również sposób, w jaki akcja w opowieści nie pozwala czytelnikowi oderwać się od książki. Autor nie tylko wprowadza czytelnika w misternie splatające się wątki fabularne, ale także dostarcza mu wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autor doskonale posługuje się językiem, tworząc narrację, która jest zarówno poetycka, jak i dynamiczna. Opowieść nie traci tempa, co utrzymuje czytelnika w napięciu od pierwszej strony do ostatniej. Opowieść o Vodimorze to nie tylko seria dla miłośników gatunku fantasy, ale także dla tych, którzy szukają głębszych przemyśleń i uniwersalnych tematów poruszanych w literaturze.

Gabriela Kuźdub (klasa 4g)


Saga Początek z serii Opowieść o Vodimorze to fantastyczna historia, której autorem jest Maciej Sobczak. W jej skład wchodzą kolejno: Opowieść o Vodimorze. Część II. Początek: Duch Lasu, Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra, Opowieść o Vodimorze. Część IV. Początek: Złota Góra. Opowiada ona o chłopcu imieniem Dario, który wyruszając na poszukiwanie swojego nauczyciela i mentora, Gajcego, odnajduje prawdę o sobie, swojej przeszłości i przeznaczeniu. Czytając książki z tej serii stajemy się świadkami przemiany młodziutkiego bohatera w dorosłego mężczyznę a zarazem mistrza sztuk walki. Podczas podróży zmaga się z rozmaitymi przygodami oraz poznaje wiele osób i stworzeń, a z częścią z nich się zaprzyjaźnia. Odkrywając sekrety rodzinne, poznaje granice swoich możliwości, a walk,i w których uczestniczy pokazują jego siłę i bohaterstwo. W czasie wyprawy staje do walki przeciwko złu, by uratować przyjaciół. Trzymające w napięciu zwroty akcji sprawiają, że czytanie z każdym rozdziałem staje się coraz ciekawsze. Wiele oryginanalnych, intrygujących postaci, o których nie przeczytamy w innych dziełach gatunku fantastyki, wyróżnia tę serię i nadaje jej niebanalności oraz nowoczesności. Niestety niektórym dialogom brakuje realistyczności. Interakcje pomiędzy bohaterami są dosyć sztuczne, choć można z nich wiele wywnioskować. Nie umniejsza to jednak interesującej fabule. Czasami jednak autor za bardzo skupia się na wydarzeniach z przeszłości i czytamy o tych samych przygodach za każdym razem, kiedy pojawia się nowa postać. Dzięki temu pewne jest to, że zapamiętamy tę historię na długo. Podsumowując, młodym fanom fantastyki, którzy lubią sceny walki i różne niecodzienne przygody, seria Opowieść o Vodimorze z pewnością przypadnie do gustu. Warto sięgnąć po tę lekturę w spokojne wieczory aby odpocząć od codzienności i przenieść się do świata wyobraźni, aby wspólnie z bohaterem przeżywać jego historię.

Katarzyna Łyżwa (klasa 4c)


Miałam okazję zapoznać się z II, III i IV częścią serii Opowieść o Vodimorze. Na pierwszy rzut oka zainteresowały mnie okładki, na których znajduje się oś wydarzeń, bohater, zapowiadający swoją rolę. Książki te snują bowiem historię o przygodach mężczyzny, który stał się legendą swoich czasów. Gdy zaczęłam czytać, od razu wciągnął mnie klimat, jeszcze bez technologii, z oberżami, królestwami oraz biegnąca wartko fabuła. Dodatkowego uroku dodają historii zwroty akcji oraz zaskakujące elementy. Połączenie fantastyki, niebrutalnej walki oraz morałów jest dobrze zarysowane we wszystkich zachowaniach protagonisty oraz jego towarzyszach. Spotykamy się bowiem z niebanalną, szlachetną postacią pełną siły oraz samodyscypliny. Co znaczące, Vodimore poszukuje prawdy o sobie, swoim pochodzeniu i przeznaczeniu, jednak nie jest zagubiony. Ten niesamowity człowiek czyni dobro za wszelką cenę, co godne jest podziwu i czyni go znanym. Najbardziej w książce podobało mi się zawiązanie początku z końcem, które wywołało u mnie duże emocje oraz uznanie dla autora. Niedokładne szczegóły podtrzymywały w niepewności i zaangażowaniu. Fabuła nie jest zawiła, a język przystępny. Autor posługiwał się róźnymi rodzajami narracji, co bywało niekiedy dekoncentrujące, jednak ciekawe i inne. Bohaterowie oraz ich charaktery są odmienne, poznajemy ich cechy w różnych sytuacjach, widzimy również ich przemiany. W książce poruszane są problemy, takie jak alkoholizm, zawiść, nadużycie władzy dla własnych korzyści, kosztem innych. Również bój toczy się przeciw zmieniającej się na gorsze przyszłości, gdzie rządzić będzie produkcja, handel, straty dla przyrody i zyski dla rządzących. Vodimore uczy, że z każdej opresji można wyjść godnie, ciężką pracą, wiarą oraz nikogo nie krzywdząc. Pokazuje również, że zbierając siły, można przeciwstawić się groźniejszemu wrogowi i przyszłości, którą chce ze sobą przynieść. Uważam że seria ta, trafiłaby do młodszej grupy czytelników, co więcej, mogłaby być dla nich inspirującą rozrywką. Czy to do trenowania sztuk walki, czy zmian własnego charakteru. Lecz opowieści te, można uznać również za uniwersalne, ponieważ głębszy sens, o którym wspominałam, mogą dostrzec ludzie bardziej świadomi tego, jak wygląda świat. Opowieść o Vodimorze pozwala przywiązać się do bohaterów, tak wartościowych i zabawnych zarazem, a na czas lektury wejść do tajemniczego uniwersum.

Sandra Nazimek (klasa 3e)